Spring til indhold

Nyheder Hold dig opdateret

— Pressemeddelelse

Anklagemyndigheden

Bagmand udleveret fra Marokko og fængslet i sag om ulovlige piratservere

En 33-årig mand, der i oktober 2020 blev anholdt i Marokko på baggrund af en efterforskning, hvor to store, danske piratservere blev lukket, er blevet udleveret fra Marokko. Han bliver betegnet som bagmand i sagen og er i dag blevet varetægtsfængslet i 25 dage efter et retsmødet i Københavns Byret.

— Pressemeddelelse

Anklagemyndigheden

Seks anholdt for hvidvask af over 200 millioner kroner

SØIK har onsdag ransaget 13 forskellige adresser på Sjælland, i Jylland og i Tyskland i en sag om formodet hvidvask af over 200 millioner kroner. Seks personer er anholdt og forventes fremstillet i grundlovsforhør torsdag.

— Pressemeddelelse

Anklagemyndigheden

217 anmeldelser til SØIK i relation til hjælpepakker

Statsadvokaten for Særlig Økonomisk og International Kriminalitet har nu modtaget 217 anmeldelser om forhold i relation til hjælpepakkerne.

Arkiv

Find tidligere pressemeddelelser efter måned.

Nulstil valgt måned
2026
2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014

Abonnér på nyheder

Vil du være opdateret med nyheder fra anklagemyndigheden? Tilmeld dig her, og så får du en mail i din indbakke, når der er nyt fra anklagemyndigheden.

Vælg hvilke Anklager Updates du vil følge her: