24. juni 2025 faldt der dom i en sag, hvor tre homoseksuelle mænd blev overfaldet i Odense en aften i september 2024. De havde alle indfundet sig på gerningsstedet efter aftale om et møde gennem en datingapp.
I alt fire drenge var i forskelligt omfang tiltalt for blandt andet at have begået overfaldene som en hadforbrydelse samt at have filmet og videresendt optagelserne af overfaldene. To af dem blev frifundet, og de to andre blev fundet skyldige i blandt andet grov vold, men ikke for at have begået en hadforbrydelse.
Nu har Statsadvokaten i Viborg anket dommen: “Vi mener, at landsretten bør vurdere sagen på ny. Det er en meget alvorlig sag, hvor der er tale om planlagte overfald mod tre tilfældige personer. Samtidig bider vi mærke i, at man ikke var enige om vurderingen af sagen i byretten. To af drengene blev frifundet i sagens groveste forhold, hvor det var anklagemyndighedens påstand, at alle drengene medvirkede til overfaldet. Det vil vi gerne have prøvet. Vi vurderer også, at strafudmålingen har været for lav. Herunder vil vi også gerne have landsretten til bedømme, om der var tale om en hadforbrydelse,” siger statsadvokat Jakob Berger Nielsen.
For yderligere oplysninger kontakt anklagemyndighedens pressetelefon på 7268 9008.