Statistik over indgreb i meddelelseshemmeligheden og ransagninger i 2015

Statistik over indgreb i meddelelseshemmeligheden og ransagninger i 2015

19. august 2016

Statistikken over indgreb i meddelelseshemmeligheden og ransagninger i 2015 er nu offentliggjort. Statistikken viser et markant fald i antallet af indgreb i meddelelseshemmeligheden og et mindre fald i antallet af ransagninger fra 2014 til 2015.

Hvert år laver Rigsadvokaten en statistik over antallet af indgreb i meddelelseshemmeligheden og ransagninger. Statistikken laves som led i anklagemyndighedens almindelige tilsynsarbejde med politikredsene.

Statistikken over indgreb i meddelelseshemmeligheden viser, at der i forhold til 2014 har været et fald på 22 % i antallet af indgreb. Antal af personer, som indgrebene har været rettet imod, er faldet med 31 %. Flere politikredse, hvor der har været et fald i antallet af indgreb, har som en del af forklaringen peget på, at antallet af fremadrettede efterforskninger, hvor indgrebene ofte anvendes, er faldet som følge af omfanget af politiets beredskabs- og bevogtningsmæssige opgaver i 2015.

Statistikken over ransagninger viser et mindre fald på 3 % i antallet af ransagninger.  Flere politikredse har også her peget på politiets beredskabs- og bevogtningsmæssige opgaver i 2015 som en del af forklaringen på faldet.