Sygeplejersker dropper injuriesag mod anklagemyndigheden

Sygeplejersker dropper injuriesag mod anklagemyndigheden

15. september 2015

Dansk Sygeplejeråd dropper nu en varslet injuriesag mod anklagemyndigheden. Det sker, efter at anklagemyndigheden i en erklæring beklager udtalelser, som sygeplejerskerne fandt krænkende.

Anklagemyndigheden har bestemt ikke haft intentioner om at krænke sygeplejerskerne eller hænge sygeplejeprofessionen ud. Det fastslår anklagemyndighedens kommunikationschef, Mikkel Thastum, på baggrund af udtalelser i en aktuel straffesag, hvor en anklager refererede til en amerikansk undersøgelse om sundhedspersonales involvering i drab.

»Anklagemyndigheden medgiver, at udtalelsen kunne have været formuleret anderledes, og har forståelse for, at sygeplejerskerne har opfattet den som krænkende. Det har med udtalelsen bestemt ikke været anklagemyndighedens intention at krænke sygeplejerskerne eller hænge sygeplejeprofessionen ud,« siger kommunikationschef Mikkel Thastum. Kommunikationschefen henviser til, at der efter anklagemyndighedens oplysninger ikke de seneste 25 år har været sager i Danmark, hvor en sygeplejerske har været sigtet for manddrab, og at den omtalte undersøgelse udelukkende omfatter drab begået af sundhedspersonale i udlandet.

Med beklagelsen betragter Dansk Sygeplejeråd striden med anklagemyndigheden som afsluttet.

Baggrund

Striden mellem anklagemyndigheden og Dansk Sygeplejeråd udsprang af en udtalelse til TV2 fra en anklager i sagen om den drabssigtede sygeplejerske fra Nykøbing Falster Sygehus. Adspurgt om sin vurdering af sagen, lød det fra anklageren: ”Det viser sig jo faktisk, at undersøgelser rundt omkring i verden har godtgjort, at det er ikke usædvanligt, at sygeplejersker kan finde på at tage livet af patienter.”

Bemærkningen var ifølge Dansk Sygeplejeråd så krænkende for de danske sygeplejersker, at organisationen siden har krævet, at anklageren skulle trække udtalelsen tilbage og varslede en injuriesag. Nu beklager anklagemyndigheden udtalelsen i en erklæring og Dansk Sygeplejeråd vil derfor ikke indlede injuriesag. Erklæringen har følgende ordlyd:

”Anklagemyndigheden medgiver, at udtalelsen kunne have været formuleret anderledes, og har forståelse for, at sygeplejerskerne har opfattet den som krænkende.

Faktum er, at der ikke de sidste 25 år har været sager i Danmark, hvor en sygeplejerske er sigtet for manddrab, og at den tidligere omtalte undersøgelse udelukkende omfatter drab begået af sundhedspersonale i udlandet.

Det har med udtalelsen bestemt ikke været anklagemyndighedens intention at krænke sygeplejerskerne eller hænge sygeplejeprofessionen ud.

Anklagemyndigheden beklager derfor udtalelsen.”